
This 16-contact shrouded header from Molex features a straight body orientation and a terminal pitch of 2mm. It is designed for through-hole mounting and has a maximum operating temperature range of -25 to 85 degrees Celsius. The header has a maximum current rating of 2 amps per contact and a maximum voltage rating of 100 volts.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Molex 48107-1621 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Terminal Pitch (mm) | 2 |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Type | Shrouded Header (4 Sides) |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 16 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Current Rating | 2/ContactA |
| Max Voltage Rating | 100V |
| Cage Code | 1UX99 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536694040 |
| Schedule B | 8536694040 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |
Download the complete datasheet for Molex 48107-1621 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.