
MOLEX - 48394-0003 - USB Connector, USB Type A, USB 3.0, Receptacle, 9 Ways, Through Hole Mount, Right Angle
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Molex 48394-0003 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Copper, Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 1.8A |
| Gender | Receptacle |
| Halogen Free | Low Halogen |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 9 |
| Number of Contacts | 9 |
| Number of Ports | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | 48394 |
| Termination | Through Hole |
| USB Standard | USB 3.0 |
| Voltage Rating | 30V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Molex 48394-0003 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
