
This Molex 20-contact shrouded header features a straight body orientation and HDR gender. It is designed for through-hole mounting and has a terminal pitch of 1.5mm. The header is rated for a maximum operating temperature of 105°C and a maximum voltage rating of 50V. It can handle a maximum current rating of 2A per contact.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Molex 49482-2029 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Terminal Pitch (mm) | 1.5 |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Weight (g) | 0.995 |
| Type | Shrouded Header (4 Sides) |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 20 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Max Current Rating | 2/ContactA |
| Max Voltage Rating | 50V |
| Cage Code | 1UX99 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536694040 |
| Schedule B | 8536694040 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Molex 49482-2029 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.