WIRE-BOARD CONNECTOR RECEPTACLE, 12 POSITION, 2.5MM; Product Range:SPOX 5264 Series; Contact Termination Type:-; Gender:Receptacle; No. of Contacts:12; Pitch Spacing:2.5mm; Contact Plating:-; Contact Material:-; No. of Rows:1 ;RoHS Compliant: Yes
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Body Material | Nylon |
| Gender | Receptacle |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Cable |
| Number of Contacts | 12 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Pitch | 2.5mm |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SPOX |
| RoHS | Compliant |