This 15-position female socket connector features a 2.5mm pitch and is available in a 10-pack. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. The connector is lead-free and RoHS compliant. It is designed for use in free-hanging, cable applications and is terminated with a crimp connection.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Molex 50-37-5153 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Gender | Female |
| Contact Type | Female Socket |
| Depth | 3.9mm |
| Gender | Female |
| Glow Wire Compliant | Non-compliant |
| Halogen Free | Low Halogen |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 39.9mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Free Hanging, Cable |
| Number of Contacts | 15 |
| Number of Positions | 15 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 5264 |
| Termination | Crimp |
| Width | 8mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Molex 50-37-5153 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
