
This shielded BNC to BNC cable assembly features a 20AWG wire gauge and a maximum operating temperature of 85°C. The cable has a length of 48 inches and a lead length of 1.2 meters. It is made of brass and is RoHS compliant. The impedance of the cable is 50 ohms and it is insulated with PTFE material.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mueller Electric BU-P2249-C-48 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Connector Type A | BNC, Plug |
| Connector Type B | BNC, Plug |
| Features | Shielded |
| Gender | Male to Male |
| Gender Type A | Male |
| Gender Type B | Male |
| Impedance | 50R |
| Insulation Material | PTFE |
| Lead Length | 1.2m |
| Length | 48inch |
| Material | Brass |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Cable |
| Package Quantity | 1 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Voltage Rating | 500V |
| Wire/Cable Gauge | 20AWG |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mueller Electric BU-P2249-C-48 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
