MULTICOMP 1.5KE91A-RH TVS DIODE, 1.5KW, 91V, DO-201AE
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-201 |
| Max Breakdown Voltage | 95.5V |
| Min Breakdown Voltage | 86.5V |
| Mount | Reverse |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Reverse Standoff Voltage | 77.8V |
| RoHS | Compliant |