
The 1N5818 diode is a DO-41 axial package device with a maximum forward current rating of 1A and a maximum repetitive reverse voltage rating of 30V. It operates over a temperature range of -65°C to 125°C. The diode is packaged on a tape and reel. The 1N5818 is not compliant with Reach SVHC regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp 1N5818 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-41 |
| Forward Current | 1A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 25A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30V |
| Outside Diameter | 2.7mm |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Termination | Axial |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp 1N5818 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
