
The FR607 is a rectifier diode with a maximum forward current of 6A and a maximum repetitive reverse voltage of 1kV. It has a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -65°C. The diode is packaged in a radial case with an outside diameter of 7.2mm and has an axial termination. The FR607 is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp FR607 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | R |
| Forward Current | 6A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 150A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1kV |
| Outside Diameter | 7.2mm |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Recovery Time | 500ns |
| Termination | Axial |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp FR607 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
