The HER155 is a DO-15 packaged rectifier diode with a maximum forward surge current of 50A and a maximum repetitive reverse voltage of 400V. It can operate between -65°C and 150°C and has a forward current rating of 1.5A. The diode is available on tape and reel packaging and is not compliant with Reach SVHC regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp HER155 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-15 |
| Forward Current | 1.5A |
| Height | 7.6mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 50A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 400V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp HER155 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.