This shrouded header features 5 contacts with a terminal pitch of 5.08mm and is designed for through hole mounting. It has a maximum operating temperature range of -40°C to 105°C and can withstand a maximum voltage rating of 400VAC. The header has a height of 12mm and a maximum current rating of 16A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Shrouded Header |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 5 |
| Terminal Pitch | 5.08mm |
| Number of Rows | 1 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Max Current Rating | 16A |
| Max Voltage Rating | 400VAC |
| Height | 12mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |