This 7-position shrouded header features a HDR gender and a 5.08mm terminal pitch. It is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature range of -40 to 105°C. The header has a maximum voltage rating of 300V and a maximum current rating of 16A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Shrouded Header (2 Sides) |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 7 |
| Terminal Pitch | 5.08mm |
| Number of Rows | 1 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Max Current Rating | 16A |
| Max Voltage Rating | 300V |
| Height | 12mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |