
The OSW-1302 is a surface mount LED from Multicomp with a forward current rating of 700mA and a correlated color temperature of 3700K. It has a luminous flux of 70lm and a viewing angle of 120°. The LED operates within a temperature range of -40°C to 75°C and is available in a 120 package. It is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp OSW-1302 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 120 |
| Color | White |
| Correlated Color Temperature (CCT) | 3700K |
| Forward Current | 700mA |
| Luminous Flux | 70lm |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | OSW-13 |
| Viewing Angle | 120° |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp OSW-1302 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
