
The OSW-4334 is a green LED emitter with a wavelength of 535nm and a luminous flux of 67lm. It has a maximum operating temperature of 75°C and a minimum operating temperature of -40°C. The device is packaged in a DIP package and has a forward current rating of 700mA. The OSW-4334 is RoHS compliant but not SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp OSW-4334 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Color | Green |
| Forward Current | 700mA |
| Luminous Flux | 67lm |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Power Dissipation | 3W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | OSW |
| Wavelength | 535nm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp OSW-4334 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.