P6SMB Series - 600W Transient Voltage Suppression (TVS) Diode in DO-214AA Package, 53V, RoHS
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMB |
| Max Power Dissipation | 3W |
| Peak Pulse Current | 7.4A |
| Polarity | Unidirectional |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Standoff Voltage | 53V |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Compliant |