Murata DMS-20LCD-4/20S-C technical specifications.
| Accuracy | 0.05% |
| Depth | 21.29mm |
| Display Type | LCD |
| Height | 22mm |
| Input Current | 20mA |
| Length | 23mm |
| Material | Polycarbonate |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Panel |
| Number Of Characters Per Row | 3.5 |
| Operating Supply Current | 20mA |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | DMS-20LCD-4/20S |
| Termination | Screw |
| Weight | 0.037lb |
| Width | 35mm |