Murata DMS-20PC-0/5-24RL-C technical specifications.
| Depth | 24mm |
| Display Type | Digital |
| Height | 22mm |
| Length | 24mm |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage (DC) | 40V |
| Min Supply Voltage (DC) | 4.75V |
| Mount | Panel |
| Number Of Characters Per Row | 3.5 |
| Operating Supply Current | 15mA |
| Operating Supply Voltage | 40V |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | DMS-20PC-0/5 |
| Termination | Screw |
| Weight | 0.037lb |
| Width | 35mm |