Murata DMS-30LCDA-4/20S-C technical specifications.
| Depth | 21.88mm |
| Display Type | LCD |
| Height | 23mm |
| Input Current | 20mA |
| Length | 24mm |
| Material | Polycarbonate |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Panel |
| Number Of Characters Per Row | 3.5 |
| Operating Supply Current | 20mA |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | DMS-30LCDA-4/20 |
| Termination | Screw |
| Weight | 0.046lb |
| Width | 55mm |