Cap Ceramic 1uF 25V X5R 10% SMD 0603 85C Paper T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1uF |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Dielectric | X5R |
| Height | 0.8mm |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Tolerance | 10% |
| RoHS | Compliant |