The LQH43MN1R2M01L is a surface-mount inductor from Murata with a package quantity of 500 units. It has a maximum DC current rating of 500mA and a self-resonant frequency of 100MHz. The inductor is available in a 1812 package with dimensions of 4.5mm in length, 3.2mm in width, and 2.6mm in height. The inductor has a Q factor of 20 and a tolerance of 20%. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQH43MN1R2M01L technical specifications.
| Package/Case | 1812 |
| Height | 2.6mm |
| Inductance | 1.2uH |
| Length | 4.5mm |
| Max DC Current | 500mA |
| Package Quantity | 500 |
| Q Factor | 20 |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 100MHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Width | 3.2mm |