The Murata LQH43MN1R5M01L is an SMD/SMT inductor with a package case size of 1812. It has an inductance of 1.5uH and a Q factor of 20. The inductor is rated for a maximum DC current of 500mA and has a self-resonant frequency of 85MHz. It is available in quantities of 500 and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQH43MN1R5M01L technical specifications.
| Package/Case | 1812 |
| Height | 2.6mm |
| Inductance | 1.5uH |
| Length | 4.5mm |
| Max DC Current | 500mA |
| Package Quantity | 500 |
| Q Factor | 20 |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 85MHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Width | 3.2mm |