The Murata PVG3K503C01R00 is a resistor with a resistance of 50kR and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The resistor is packaged in a tape and reel format and features a gull wing termination. It is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Depth | 5.6mm |
| Length | 3.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 50kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Gull Wing |
| Tolerance | 20% |
| RoHS | Compliant |