NCE Power NCE55H12 technical specifications.
| Transistor Type | N-Channel Enhancement Mode Power MOSFET |
| Drain-Source Voltage | 55V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current | 120A |
| Continuous Drain Current at 100°C | 85A |
| Pulsed Drain Current | 420A |
| Power Dissipation | 200W |
| Single Pulse Avalanche Energy | 1100mJ |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 0.75°C/W |
| Gate Threshold Voltage | 2 to 4V |
| Drain-Source On-Resistance | 5.5 max, 4.1 typmΩ |
| Input Capacitance | 4900pF |
| Output Capacitance | 470pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 460pF |
| Total Gate Charge | 125nC |
| Operating Junction and Storage Temperature Range | -55 to 175°C |