NCE Power NCE60H10 technical specifications.
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current | 100A |
| Continuous Drain Current at 100°C | 70A |
| Pulsed Drain Current | 320A |
| Maximum Power Dissipation | 170W |
| Single Pulse Avalanche Energy | 550mJ |
| Operating Junction and Storage Temperature Range | -55 to 175°C |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 0.88°C/W |
| Drain-Source On-Resistance | 5.7 typ, 6.5 maxmΩ |
| Gate Threshold Voltage | 2 min, 3 typ, 4 maxV |
| Forward Transconductance | 50S |
| Input Capacitance | 4800pF |
| Output Capacitance | 440pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 260pF |