NCE Power NCE60H10F technical specifications.
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Continuous Drain Current | 100A |
| Continuous Drain Current (Tc=100°C) | 70A |
| Pulsed Drain Current | 320A |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Drain-Source On-Resistance | 5.7 typ, 6.5 maxmΩ |
| Gate Threshold Voltage | 2 to 4V |
| Power Dissipation | 45W |
| Single Pulse Avalanche Energy | 550mJ |
| Operating Junction Temperature Range | -55 to 175°C |
| Input Capacitance | 4800 typpF |
| Output Capacitance | 440 typpF |
| Reverse Transfer Capacitance | 260 typpF |
| Total Gate Charge | 85 typnC |
| Reverse Recovery Time | 38 typns |
| Reverse Recovery Charge | 53 typnC |
| Body Diode Forward Voltage | 1.2 maxV |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 3.3°C/W |