NCE Power NCE60H12 technical specifications.
| Channel Type | N-Channel Enhancement Mode |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Continuous Drain Current | 115A |
| Continuous Drain Current at 100°C | 81A |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Pulsed Drain Current | 400A |
| Power Dissipation | 210W |
| Single Pulse Avalanche Energy | 1200mJ |
| Operating Junction and Storage Temperature Range | -55 to 175°C |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 0.71°C/W |
| Gate Threshold Voltage | 2 to 4V |
| Drain-Source On-Resistance | 6.5 typ, 7.5 maxmΩ |
| Forward Transconductance | 60S |
| Input Capacitance | 4700pF |
| Output Capacitance | 450pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 270pF |