NCE Power NCE60H15AD technical specifications.
| Technology | Trench |
| Grade | Industrial |
| Polarity | N-Channel |
| Drain-Source Breakdown Voltage | 60V |
| Continuous Drain Current | 150A |
| Gate Threshold Voltage | 3V |
| On-Resistance Typ @ VGS=10V | 2.8mΩ |
| On-Resistance Max @ VGS=10V | 3.1mΩ |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Input Capacitance | 7872pF |
| Total Gate Charge | 152nC |
| Power Dissipation | 220W |