NCE Power NCE60H15D technical specifications.
| Channel Type | N-Channel |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Continuous Drain Current | 150A |
| Continuous Drain Current @ 100°C | 105A |
| Pulsed Drain Current | 600A |
| Power Dissipation | 220W |
| Drain-Source On Resistance | 4.5 maxmΩ |
| Gate Threshold Voltage | 2 to 4V |
| Total Gate Charge | 113nC |
| Input Capacitance | 4644pF |
| Output Capacitance | 460pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 426pF |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 0.68°C/W |
| Single Pulse Avalanche Energy | 1400mJ |
| Operating Junction Temperature Range | -55 to 175°C |
| Body Diode Forward Voltage | 1.2V |