NCE Power NCE60ND09AS technical specifications.
| Channel Configuration | 1 N-channel |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Drain to Source Voltage | 60V |
| Continuous Drain Current | 9A |
| Power Dissipation | 2.6W |
| Gate Charge | 58 @ 30 VnC |
| Gate Threshold Voltage | 2.2V |
| Reverse Transfer Capacitance | 270pF |
| RDS(on) | 15 @ 10 VmΩ |
| Input Capacitance | 2.18nF |
| Operating Temperature | -55 to +150°C |