NXP DSP56F803BU80 technical specifications.
| Package/Case | LQFP |
| Data Bus Width | 16b |
| Frequency | 80MHz |
| Halogen Free | Not Halogen Free |
| Input Capacitance | 8pF |
| Interface | SPI, CAN, SCI, EBI/EMI |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 80MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 64KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 16 |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |