NXP LPC1768FET100,551 technical specifications.
| Package/Case | TFBGA |
| Core Architecture | ARM |
| Data Bus Width | 32b |
| Frequency | 100MHz |
| Interface | I2C, USB, CAN, Ethernet, I2S, SPI, SSP, UART |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 100MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1.5W |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 512KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Supply Voltage | 2.4V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 70 |
| Number of Programmable I/O | 70 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |