NXP MC68376BGMAB20 technical specifications.
| Access Time | 20us |
| Package/Case | PQFP |
| Core Architecture | Coldfire |
| Data Bus Width | 32b |
| Interface | SCI, SPI, CAN, EBI/EMI |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 20MHz |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Memory Size | 8KB |
| Memory Type | ROM, , ROMless |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 570mW |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Number of I/Os | 18 |
| Number of Programmable I/O | 18 |
| Number of Timers/Counters | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5V |