NXP S9S12P32J0MLH technical specifications.
| Package/Case | LQFP |
| Core Architecture | HCS12 |
| Data Bus Width | 16b |
| Frequency | 32MHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Interface | SPI, CAN, SCI |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 32MHz |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 32KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 3.15V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 49 |
| Number of Programmable I/O | 49 |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |