
600V, 2.5A dual-output gate driver for full or half bridge configurations. Features synchronous high and low side operation with non-inverting control. Offers 50ns turn-on/off delay and fast rise/fall times of 60ns/35ns respectively. Operates from a 10V to 20V supply voltage. Packaged in a 14-pin SOIC (SOP) surface-mount plastic package with gull-wing leads.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN73933MX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SOP |
| Package/Case | SOIC |
| Package Description | Small Outline IC |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 14 |
| PCB | 14 |
| Package Length (mm) | 8.76(Max) |
| Package Width (mm) | 4.15(Max) |
| Package Height (mm) | 1.65(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 1.8(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 1.27 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | MS-012AB |
| Driver Type | High and Low Side |
| Driver Configuration | Non-Inverting |
| Peak Output Current | 2.5(Typ)A |
| Number of Drivers | 2 |
| Min Operating Supply Voltage | 10V |
| Max Operating Supply Voltage | 20V |
| Maximum Rise Time | 60ns |
| Maximum Fall Time | 35ns |
| Maximum Turn-On Delay Time | 50ns |
| Maximum Turn-Off Delay Time | 50ns |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Bridge Type | Full Bridge|Half Bridge |
| High and Low Sides Dependency | Synchronous |
| Cage Code | 5V1P1 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN73933MX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN73933MX
Product Discontinuance Notice P1ADA from Fairchild Semiconductor lists end-of-life parts, final order deadlines, and suggested replacement components for various device families.