Oriental Semiconductor OSG60R069HF technical specifications.
| Drain-Source Voltage | 600V |
| Continuous Drain Current @ 25°C | 53A |
| Continuous Drain Current @ 100°C | 33.3A |
| Pulsed Drain Current | 159A |
| On-Resistance RDS(on) Max @ VGS=10V | 69mΩ |
| Total Gate Charge | 60.5nC |
| Power Dissipation | 390W |
| Single Pulsed Avalanche Energy | 1200mJ |
| Gate-Source Voltage | ±30V |
| Gate Threshold Voltage | 2.0 to 4.0V |
| Thermal Resistance Junction-Case | 0.32°C/W |
| Input Capacitance | 4321pF |
| Output Capacitance | 283.3pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 5.2pF |
| Reverse Recovery Time | 532ns |
| Operating Junction Temperature Range | -55 to 150°C |