Oriental Semiconductor OSG60R070HSF technical specifications.
| Drain-Source Voltage | 600V |
| Continuous Drain Current @ 25°C | 47A |
| Continuous Drain Current @ 100°C | 30A |
| Pulsed Drain Current | 141A |
| Gate-Source Voltage | ±30V |
| Power Dissipation | 278W |
| Single Pulse Avalanche Energy | 608mJ |
| Drain-Source On-Resistance Max @ VGS=10V | 70mΩ |
| Gate Threshold Voltage | 2.9 to 3.9V |
| Input Capacitance | 3599pF |
| Output Capacitance | 337pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 10.1pF |
| Total Gate Charge | 71.7nC |
| Gate-Source Charge | 20.6nC |
| Gate-Drain Charge | 22.7nC |
| Gate Plateau Voltage | 5.6V |
| Reverse Recovery Time | 420.7ns |
| Reverse Recovery Charge | 6.9μC |
| Thermal Resistance Junction-Case | 0.45°C/W |
| Operating Junction Temperature | -55 to 150°C |