Oriental Semiconductor OSG60R074HSZF technical specifications.
| Channel Type | N-Channel |
| Operating Mode | Enhancement |
| Drain-Source Voltage | 600V |
| Continuous Drain Current | 47A |
| Continuous Drain Current @ 100°C | 30A |
| Pulsed Drain Current | 141A |
| Drain-Source On-Resistance Max @ 10V | 74mΩ |
| Total Gate Charge | 66.8nC |
| Input Capacitance | 3982pF |
| Output Capacitance | 354pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 9.3pF |
| Gate Threshold Voltage | 3 to 4.5V |
| Power Dissipation | 278W |
| Single Pulsed Avalanche Energy | 1000mJ |
| Operating Junction Temperature | -55 to 150°C |
| Reverse Recovery Time | 158.3ns |
| Reverse Recovery Charge | 1.1uC |
| Thermal Resistance Junction-Case | 0.45°C/W |