Oriental Semiconductor OSG60R099KSZF technical specifications.
| Qualification | Industrial |
| Polarity | Single N |
| Number of Transistors | 1 |
| Drain-Source Voltage Max | 600V |
| Drain-Source On-Resistance Max @ 10 V | 99mΩ |
| Continuous Drain Current Max @ 25°C | 36A |
| Total Gate Charge Typ | 66.8nC |
| Reverse Recovery Charge Typ | 1000nC |
| Output Capacitance Typ | 203.3pF |
| Gate Threshold Voltage Min | 3V |
| Gate Threshold Voltage Max | 4.5V |