Oriental Semiconductor OSG60R099PEZF technical specifications.
| Configuration | Single N |
| Polarity | N-Channel |
| Number of Transistors | 1 |
| Drain-Source Voltage (VDS) | 600V |
| RDS(on) Max @ 10V | 99mΩ |
| Continuous Drain Current (ID) Max @ 25°C | 36A |
| Total Gate Charge (Qg) Typ | 57.8nC |
| Output Capacitance (Coss) Typ | 756pF |
| Transfer Capacitance (Co(tr)) Typ | 223.8pF |
| Gate Threshold Voltage Min | 3V |
| Gate Threshold Voltage Max | 4.5V |