Oriental Semiconductor OSG65R069HF technical specifications.
| Qualification | Industrial |
| Polarity | Single N |
| Number of Transistors | 1 |
| Drain-Source Voltage (VDS) Max | 650V |
| On-Resistance (RDS(on)) Max @ 10 V | 69mΩ |
| Continuous Drain Current (ID) Max @ 25°C | 53A |
| Total Gate Charge (Qg) Typ | 60.5nC |
| Transfer Capacitance (Co(tr)) Typ | 10500pF |
| Output Capacitance (Coss) Typ | 283.3pF |
| Gate Threshold Voltage Min | 2V |
| Gate Threshold Voltage Max | 4V |