Oriental Semiconductor OSS60R099PF technical specifications.
| Application Qualification | Industrial |
| Polarity | Single N |
| Transistor Count | 1 |
| Drain-Source Voltage | 600V |
| On-Resistance @ 10 V | 99mΩ |
| Continuous Drain Current @ 25 °C | 30A |
| Total Gate Charge | 21.6nC |
| Output Capacitance | 235.9pF |
| Gate Threshold Voltage Min | 2.9V |
| Gate Threshold Voltage Max | 3.9V |