Oriental Semiconductor SFS06R10BF technical specifications.
| Qualification | Consumer |
| Configuration | Single N |
| Number of Transistors | 1 |
| Drain-Source Voltage (VDS) | 65V |
| On-Resistance RDS(on) max @10V | 11mΩ |
| Drain Current ID max @25°C | 12A |
| Total Gate Charge Qg typ | 18.4nC |
| Reverse Recovery Charge Qrr typ | 36.1nC |
| Output Capacitance Coss typ | 199pF |
| Gate Threshold Voltage VGS(th) min | 1.5V |
| Gate Threshold Voltage VGS(th) max | 2.5V |