Osram LBY87S-L1M2-35-Z technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Color | Blue |
| Forward Current | 15mA |
| Height | 1.2mm |
| Illumination Color | Blue |
| Length | 2.2mm |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Size | 0.7mm |
| Lens Style | Flat |
| Lens Transparency | Clear |
| Luminous Intensity | 19.6mcd |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | Micro SIDELED® 3010 |
| Viewing Angle | 120° |
| Width | 1.2mm |