The AGN210S12J relay from Panasonic features a 12V DC coil with a current rating of 8.3mA and resistance of 1.44kΩ. It has a maximum operating temperature range of -40°C to 85°C and can withstand a maximum voltage rating of 110V DC or 125V AC. The relay has a silver contact material and a DPDT throw configuration, suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic AGN210S12J technical specifications.
| Coil Current | 8.3mA |
| Coil Resistance | 1.44kR |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Material | Silver |
| Max Current Rating | 1A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 125V |
| Max Voltage Rating (DC) | 110V |