
The AQR10A2-S-Z10/18VDC is a solid state relay from Panasonic with a maximum output voltage of 250V and a maximum output current of 10A. It is designed for chassis mount with screw termination and is packaged in a ROHS compliant package-4. The relay is RoHS compliant and has a load current of 10A. It is available in a package quantity of 10 and is packaged in bulk.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Panasonic AQR10A2-S-Z10/18VDC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 12.5mm |
| Input Type | DC |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 59mm |
| Load Current | 10A |
| Max Output Current | 10A |
| Max Output Voltage | 250V |
| Mount | Chassis Mount, Screw |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AQ-R |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPST |
| Width | 44.8mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Panasonic AQR10A2-S-Z10/18VDC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
