The JS1-24V-F-T-6K relay from Panasonic features a coil current of 15mA and coil resistance of 1.6kR. It operates within a temperature range of -40°C to 70°C and has a maximum voltage rating of 100V DC and 250V AC. The relay is designed for through hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Panasonic JS1-24V-F-T-6K technical specifications.
| Coil Current | 15mA |
| Coil Resistance | 1.6kR |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 100V |