1N4006 Series 1 A 800 V Axial Lead Standard Recovery Rectifier - CASE 59-10
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Current Rating | 1A |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 800V |
| Output Current | 1A |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Standard |
| DC Rated Voltage | 800V |
| RoHS | Not Compliant |