1N4731 Series 1 W 4.3 V 10 uA Through Hole Zener Diode - DO-41
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Lead Free | Lead Free |
| Material | Glass |
| Output Current | 430mA |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 1W |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| DC Rated Voltage | 4.3V |
| RoHS | Not Compliant |