1N4740 Series 1 W 10 V 10 uA Through Hole Zener Diode - DO-41
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Lead Free | Lead Free |
| Material | Glass |
| Output Current | 1A |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 1W |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| DC Rated Voltage | 10V |
| RoHS | Compliant |