The LUXEON CoB LED from Philips features a luminous flux of 1475lm and a correlated color temperature of 3000K. With a color rendering index of 90, this LED provides high color accuracy. It operates within a temperature range of -40°C to 105°C and is compliant with RoHS regulations. The LED is packaged in a rail/Tube format with 100 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Color | White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Correlated Color Temperature (CCT) | 3000K 3-Step MacAdam Ellipse |
| Forward Current | 450mA |
| Height | 1.5mm |
| Illumination Color | White |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 24mm |
| Lens Style | Flat |
| Luminous Flux | 1475lm |
| Max Current Rating | 900mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LUXEON CoB |
| Test Temperature | 85°C |
| Viewing Angle | 125° |
| Width | 20mm |
| RoHS | Compliant |